Bir kadınla bir erkeğin görsel şöleni Tango, kendine özgü hareketleri ve ritimleri ile ruhun derinliklerine kadar inebilen bir dans türüdür. Arjantin’de ortaya çıkması onun Arjantin Tango olarak anılmasını da sağlamıştır. Yaşam biçiminizi, tutum ve tavırlarınızı, içinizden yükselen haykırmak istediklerinizi tek bir söz söylemeden ifade etmenin en güzide yoludur, Arjantin Tango!

Arjantin Tango ile kendi özünüze yolculuk yapabilir ve kendinizi bulutların üstünde hissedebilirsiniz. 

Aşkın, tutkunun ve cesaretin simgesi haline gelen Tango, sizi özgür kılacaktır!

Tango, yaratıcılığınızı da açığa çıkartabilecek anlamlı bir dans türüdür. Tango, kendine ait kuralları ve hareketlerinin yanında, içinizden gelenleri de ekleyebileceğiniz esnek bir danstır. Gücünüzün ve sezgilerinizin farkına varmak Tango ile mümkün! Kendinizi yeniden Tango ile keşfedin!

Tango 19. yüzyılın sonlarında Arjantin’de doğmuştur. 20. yüzyılın başında Avrupa’da balo salonlarında tango yapılmaya başlanmıştır. 1930’lardan 1950’lere kadar olan zaman tangonun altın çağıdır. 1950’lerden 1980’lere kadar süren Arjantin’deki dikta rejimi boyunca, insanların toplanmaları ve dans etmeleri hoş karşılanmamıştır. Arjantinliler dans etmeyi bırakmıştır. Bir çok iyi dansçı sürgüne gitmiştir ya da çalışmaktan vazgeçmiştir.

Özgürleşmeyle birlikte tango yeniden doğmuştur.

 

Milonga nedir?

 

Milonga bir müzik türünün ve o müzikle yapılan dansın adıdır. Tango’ya çok yakındır ve her ikisi de aynı kökten gelirler. Milongaların marşa benzeyen bir ritmi vardır ve tatlı, kalbi yumuşatan bir duygu verirler.

 

Milonga sözü aynı zamanda herkesin gece giysileriyle gittiği tango kulüpleri için de kullanılır. Bu kulüplerde gece 11, 12 gibi başlayan eğlence sabaha kadar sürer. Buralarda belki de eski moda sayılabilecek görgü kuralları hala geçerlidir.

 

 

 

Dans pistinde nasıl davranılır?

Dans pisti ne kadar kalabalık olursa olsun çiftler birbirlerine çarpmaz. Tangoyu ilerletmek demek, en azından bir adımın ortasında hem kendinizin hem de eşinizin yönünü yumuşak bir hareketle değiştirerek çarpışmayı önlemek demektir. Aynı zamanda hareketlerinizi de kısaltabilmelisiniz. Kalabalık bir dans pistinde, kalabalık sizin dansınız biçimlendirir. Yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Tango, milonga ve valste çiftler dans pistinde saat yönünün tersinde hareket ederler. Bazı kulüplerde çiftlerin dans pistinin çevresinde dış bir halka daha oluşturarak dans ettiğini görebilirsiniz. Burası daha uzun bir çizgi üzerinde dans ettiğiniz ve yalnızca bir yönden size çarpabileceklere dikkat etmeniz gerektiği için daha çok tercih edilen bir yerdir. Eğer dış çemberde bir yer edinirseniz, onu kaybetmemek için ne çok hızlı ne de çok yavaş dans etmemeye özen göstermelisiniz.

Bütün tango adımları bir milongada yapılmaya elverişli değildir. Yaratıcılığınız kullanırken, diğer çiftleri rahatsız etmeyecek figürleri seçmelisiniz.

Dans edenleri izleyerek de bir çok şey öğrenebilirsiniz. Dans edenleri seyrederken, her çiftin müziği nasıl kendilerine göre yorumladığını görebilirsiniz.

Dansa davet

Bayanlar için de, erkekler için de, dansa davet etmenin eski moda yolu, salonun öbür ucunda da otursa, tanıdığınız biri ya da bir yabancı da olsa, bakışlarınızı dans etmek istediğiniz kişiye çevirmektir. Gözgöze geldiğiniz anda bu dansa davettir. Bir gülümseme ya da baş eğme ise daveti kabuldür. Erkek kalkıp bayanın masasına doğru gider. Bayan onu pistin kenarında bekler. Bir an karşılıklı dururlar ve sarılarak dansa başlarlar.
 

Bilgi Talep Formu


Dans kursları için doğru adrestesiniz!

Arjantin Tango, Latin Dansları ve diğer dans eğitimlerimiz hakkında bilgi alın.